Menu

Wygodne foteliki samochodowe dla maluchów

24/12/2007 - Motoryzacja

Nasze kochane pociechy w owych czasach często musimy przenosić bądź przewozić, po prostu dlatego że nie mogą przemieszczać się same. Do przewozu dziecka w aucie wymagane są obecnie foteliki samochodowe, a wręcz niezbędne do tego aby zapewnić dziecku bezpieczną podróż. Dzięki temu że dzieci jeżdżą w aucie w fotelikach, poprawiły się statystki dotyczące wypadków śmiertelnych z udziałem dzieci. Inwestując w foteliki samochodowe – tak naprawdę niewielkie pieniądze w porównaniu z wartością auta – po pierwsze zapewniamy naszym pociechom bezpieczeństwo, a po drugie jesteśmy w stanie zapewnić im nie lada komfort – i ten komfort głównie od nas zależy. Najbardziej znaną i cenioną obecnie marką fotelików samochodowych są foteliki holenderskiej firmy Maxi Cosi. To głównie te foteliki najlepiej wypadają w niezależnych testach pod względem zarówno bezpieczeństwa jak i komfortu. Przykładowo, jeśli w samochód, który jedzie z prędkością 60km/h, uderzy inne auto, to dziecko siedzące bez fotelika wypadnie przez przednią szybę z taką samą siłą, jak gdyby spadło z trzeciego piętra! Nic więc dziwnego, że w myśl polskiego prawa – maluchy trzeba przewozić w bezpiecznych fotelikach. Jest to obowiązkowe do czasu, kiedy dziecko skończy 12 lat albo osiągnie wagę 36kg. A co najważniejsze przy wyborze fotelika należy się kierować tym że fotelik musi być dopasowany do wzrostu i wagi małego pasażera.
Standardowy fotelik mocuje się 3-punktowym pasem bezpieczeństwa lub też za pomocą zaczepów ISOFIX – tak mogą być zamocowane najnowsze foteliki samochodowe przystosowane do tego systemu. System ISOFIX na pewno posiadają wszystkie auta, które zostały wyprodukowane w Unii Europejskie po 1 stycznia 2006 roku.
Żelazną zasadą w temacie fotelików jest też to, że foteliki w pierwszym przedziale wagowym, czyli w zakresie 0-13kg należy montować tylko i wyłącznie tyłem do kierunku jazdy na takich miejscach gdzie nie ma poduszki powietrznej. W samym foteliku dziecko przypięte jest pasami bezpieczeństwa fotelika, nie licząc tych z najwyższego przedziału wagowego, gdzie dzieci przypinane są bezpośrednio już pasami samochodowymi. Zresztą foteliki z tej ostatniej grupy są na tyle uniwersalne, że w ostatniej fazie korzystanie, można odpiąć górną część fotelika, natomiast dziecko siedzi tylko na samym podwyższeniu. Generalnie, aby zapewnić dziecku maksymalny komfort w podróży, należy przed wszystkim przestrzegać przedziałów wagowych, dla których fotelik jest przeznaczony no i wybierać te foteliki które są sprawdzone, czyli m.in. firmy: Maxi Cosi, Recaro, Concord, Kiddy czy też Bebe Confort. Dodatkowo, w przypadku fotelików z pierwszej grupy wagowej istotną zaletą jest to czy mogą być montowane na stelaże wózków dziecięcych.

Tagi: