Menu

Reklama stron

23/02/2010 - Biznes , Ekonomia , Pieniądze

Według statystyk prowadzonych przez firmy związane z branżą, każdego dnia w internecie powstaje miliony nowych witryn. Żeby zaistnieć w tym prawdziwym gąszczu i zdobyć popularność, niezbędne jest prowadzenie aktywnych działań marketingowych. Tylko bardzo nieliczne serwisy internetowe mogą liczyć na to, że internauci sami do nich trafią, reszta musi się reklamować.

Ponieważ w znacznej większości autorami nowych stron nie są zawodowcy to obce są im sposoby promocji w internecie. W wielu przypadkach panuje ponadto przekonanie, że reklama musi sporo kosztować. W niniejszym artykule chciałbym w skrócie przedstawić alternatywne metody marketingu. Darmowa reklama w internecie wcale nie musi być gorsza, ani mniej skuteczna.

Aby jednak cieszyć się z pozytywnych rezultatów promocji, należy pamiętać o podstawowej zasadzie. Jakiekolwiek działania marketingowe można rozpocząć dopiero po pełnym ukończeniu witryny. W żadnym wypadku nie wolno przedstawiać internautom niedokończonego serwisu. Takie działanie odniesie całkiem przeciwny skutek od oczekiwanego.

Na początek, mając już wszystko skończone warto odnaleźć w internecie fora webmasterskie i tam w specjalnych działach opisać i przedstawić w skrócie swój serwis. Dzięki opiniom i poradom płynącym od doświadczonych użytkowników można będzie poprawić ewentualne błędy czy dostosować wygląd do najnowszych trendów. W następnym kroku można 'wyjść' do szerszej grupy odbiorców – również na forach (ogólnotematycznych) warto w odpowiednim miejscu umieścić informacje o nowej witrynie. W ten sposób zapoznamy przynajmniej część internautów z serwisem.

Kolejnym, istotnym działaniem będzie zgłoszenie portalu w specjalnych katalogach stron. Znane i popularne katalogi stron są przeszukiwane przez spore ilości użytkowników i dzięki nim mogą oni trafić na promowaną stronę. Wpisy do katalogów mają także inne, pozytywne działanie. Ponieważ znaczna część odwiedzin na stronach generowana jest przez wyszukiwarki, to każdemu powinno zależeć, aby znaleźć się w wynikach wyszukiwania. Właśnie dzięki katalogom wyszukiwarki mogą szybciej trafić na nowy serwis, przejrzeć jego treść i zapamiętać.

Przedstawione wyżej działania to tylko zarys całej, dużej procedury promocji stron. W kolejnych artykułach spróbuję rozwinąć temat, tak, aby można było w pełni wykorzystać potencjał darmowej reklamy w internecie.

Dodaj komentarz