Menu

Poszukiwanie rynkowej przestrzeni

25/06/2012 - Biznes , Ekonomia , Pieniądze

Każdy przedsiębiorca – zarówno ten początkujący, jak i z pewnym bagażem doświadczeń – wie doskonale, że jednym z czynników decydujących o odniesieniu przez firmę sukcesu jest znalezienie odpowiedniej niszy rynkowej. Bardzo ważne jest tutaj opracowanie właściwej strategii – będzie ona tym lepsza, im szersze horyzonty myślowe posiadają osoby nad nią pracujące.

Warto także zwrócić uwagę na to, że opracowywanie strategii o wiele bardziej kojarzy się nie z planowaniem, ale badaniem. Koniecznie należy zatem przeprowadzić ankiety wśród osób, które z usług danej firmy już korzystały (bądź robią to systematycznie). To jednak za mało. Szalenie istotne są informacje zebrane wśród osób nie będących klientami przedsiębiorstwa – podstawowym pytaniem, jakie należy im zadać jest to, dlaczego tymi klientami jeszcze nie są i co trzeba zrobić, aby nimi zostali. To z pewnością ułatwi poszukiwanie rynkowej przestrzeni, co nie jest dziś łatwą rzeczą – jeśli wziąć pod uwagę fakt, iż w każdej branży panuje ogromna konkurencja.

Sklep online – o czym pamiętać?

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób pragnących uruchomić własną działalność gospodarczą decyduje się na biznes online. Z taką firmą jest o wiele łatwiej ruszyć aniżeli z tą w formie tradycyjnej, co oczywiście wcale nie oznacza, iż przedsięwzięcie się uda i odniesie sukces. Sam pomysł może być co prawda bardzo atrakcyjny, nie mniej jednak to za mało. Obecnie firm funkcjonujących online jest całe mnóstwo. Trzeba zatem dobrze poznać konkurencję.

To powinno ułatwić dobór produktów i ich cen, a także sposobów promocji. Należy również zdefiniować grupę odbiorców, do których ma być skierowana oferta sklepu internetowego. W oparciu o powyższą wiedzę niezbędne jest sporządzenie biznesplanu. Podejmowanie chaotycznych, przypadkowych działań nigdy nie kończy się dobrze. Bardzo ważne jest również i to, aby sam wygląd sklepu online przykuwał uwagę. Spełnione tutaj muszą być dwa podstawowe warunki. Po pierwsze – taka strona powinna prezentować się profesjonalnie. Po drugie – jej nawigacja nie może być skomplikowana.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Dodaj komentarz