Menu

Krótki tekst o freeware

04/06/2007 - Komputery

No i co? Szukasz konkretnego serwisu z darmowymi programami, co? I słusznie. Lepsze takie niż płatne. Oprogramowanie freeware bywa przecież nie gorsze, a zdarza się, ze jest bardziej zaawansowane (choć niestety czasem kosztem wygody obsługi, na szczęście nie zawsze). A że programy tego typu są różnego typu to już inna bajka. Internetowe, komunikatory, przeglądarki graficzne, arkusze kalkulacyjne – czego tylko potrzebujesz. Na pewno znajdzie się coś na każdą okazję, wbrew opiniom sceptyków jakoby niektóre zastosowania były zmonopolizowane przez płatny software.

No i jeszcze gry. Nie mogło przecież tego zabraknąć. Zwłaszcza w XXI wieku. W internecie możesz znaleźć wiele legalnych (!) darmowych gier dla różnych platform. Małe, rozbudowane, spokojne i wymagające refleksu. Jazda na całego, w sam raz dla zagorzałych graczy. Takie komputerowe oraz gry na telefon obsługujący mobilną wersję techniki Java.

Jak to możliwe? Prosto. Chodzi o darmowe licencje oprogramowania. Głównie freeware, czasem te związane z otwarciem kodu aplikacji. O co chodzi? O to, że niektórzy programiści publikują swoje dzieła w sposób niekomercyjny. I wtedy każdy może z nich korzystać (no chyba, że licencjodawca nałoży jakieś dodatkowe ograniczenia, np. „tylko dla szkół”). Ale często jest bez obostrzeń.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]