Menu

Jakie materace kupować?

31/10/2007 - Zdrowie , uroda

Pytanie tak stare, jak… materac. Co wybrać? Jakie materace są najlepsze? Czy kupić te ze sprężynami, czy może z lateksu?

Wątpliwości te nie dziwią, ponieważ materacy nie kupuje się często. Raz na kilka lat. Skąd więc brać wiedzę o tym, jakie materace mogą sprawdzić się w Twoim przypadku…

Przede wszystkim: to mit, że twarde materace będą odpowiednie dla ludzi skrzywieniem kręgosłupa (albo z innymi dolegliwościami, które powodują ból krzyża). Materac musi układać się do Twojego ciała możliwie najdokładniej, a nie uwierać Cię w plecy jak deska. Nie może się zapadać pod ciężarem Twojego ciała, ale nie powinien też blokować przepływu krwi w Twoim organizmie poprzez tworzenie miejsc nadmiernego ucisku. To chyba oczywiste.

Jeśli już wiesz, że musisz zwrócić uwagę na twardość materaca, to następnie weź pod uwagę jego grubość. Jeżeli masz słuszną wagę, szukaj grubego modelu. Inaczej zgnieciesz go swoim ciałem i będziesz czuł deski stelaża pod sobą.

Naturalnie, kiedy decydujesz, jakie materace włączyć w swój panel wyboru, zawsze pojawi się kwestia konstrukcji. Materace kieszonkowe są najpopularniejsze, ale niekoniecznie najwygodniejsze. Sprężyny nie mogą konkurować z materiałami takim jak lateks czy pianka termoelastyczna, albo pianka Rubex.

Po prostu ilość sprężyn, jaką można zmieścić na danej powierzchni będzie zawsze ograniczona. Ilość drobnych komórek w lateksie albo w nowoczesnych piankach będzie zawsze wielokrotnie przewyższała ilość sprężyn, a to jest przecież wyznacznikiem wygody.

Pokrowiec także jest ważny – choć przez większość osób traktowany po macoszemu. A to od pokrowca zależeć będzie przecież, czy materac pozostanie higieniczny i czysty przez cały okres swojej służby Tobie. Ludzie się pocą kiedy śpią – i jest to problem. Niezależnie od tego, czy chcesz się do tego przyznać, jest to także Twój problem. Zadbaj więc o pokrowiec, który szybko odparowuje wilgoć, zwłaszcza, jeśli masz skłonności do alergii.

Elementy ponadstandardowe, zwiększające wygodę i komfort użytkowania materaca, wpływają tak na cenę, jak i na Twoje zadowolenie z zakupu w dłuższym terminie. Tutaj możesz zwrócić uwagę, jakie materace posiadają strefy twardości, jakie są termowrażliwe, jakie wykonano z fizjologicznie kształtowanych materiałów (physiolatex).

Również pokrowce mają swoje „atrakcje”. Są takie, które energetyzują Cię po spędzonej na nich nocy (włókna Shenergy), inne mają siatki wentylujące, zwiększające wymianę powietrza między materacem a otoczeniem, jeszcze inne posiadają pasy boczne…

Pytanie o to, jakie materace wybierać, jest więc pytaniem dość złożonym. Nie posiadając wszystkich informacji, łatwo można nie dokonać optymalnego wyboru.

A optymalny wybór materaca to przecież gwarancja dobrego snu na lata.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]