Menu

Garderoba w domowym zaciszu

25/10/2007 - Budownictwo mieszkaniowe

Wszyscy, którzy właśnie realizują marzenie życia – budują dom starają się już teraz zaplanować jego wnętrze. Panie na pewno marzą o garderobie, a Panowie być może o szafie, której nie będą musieli dzielić z Szanownymi Małżonkami.

Które rozwiązanie wybrać?

Co jest bardziej przydatne w domu – szafa wnękowa czy garderoba?

Jeśli mamy odpowiednio dużo miejsca – podpowiem – garderoba.

Garderoba to taka wielka szafa, do której wchodzimy, gdzie mamy pod ręką nie tylko ubrania, ale także obuwie, kapelusze, torebki, doskonałe duże lustro i idealne oświetlenie.

Podstawowy projekt garderoby zawiera oczywiście tylko najbardziej potrzebne zestawy półek i drążków. To tu właśnie przechowujemy odzież codzienną i wyjściową. Na buty i dodatki mogą być osobne szafy.

Inny charakter garderoby to pomieszczenie czy raczej schowek na rzeczy, które używane są tylko w sezonie – buty narciarskie, łyżwy, kombinezony, a nawet rower.

Są wśród nas i tacy, którzy za garderobę uważają pokój, gdzie schowane są oprócz ubrań także wszystkie domowe urządzenia – odkurzacz, deska do prasowania i żelazko oraz wiele, wiele innych. Przyznajmy jednak, że wówczas z tego pomieszczenia robi się raczej graciarnia.

Dlatego najchętniej przez nas projektowana jest garderoba dla pań i panów.

Jej zalety i wady doskonale opracowało wydawnictwo Murator.

Zalety garderoby – pokoju do przygotowywania toalety to m.in.: na ubrania jest więcej miejsca – łatwiej jest je poukładać i posegregować, można urządzić ją tanim kosztem, umieszczając tam jedynie otwarte półki i drążki na wieszaki, można do niej wejść i w razie potrzeby tam się przebrać, w małym domu garderoba można zorganizować w przestrzeni trudnej do zagospodarowania – pod skosem dachu itp., nie trzeba jej od razu wyposażać – koszty z tym związane można rozłożyć na etapy. Wady zaś to przede wszystkim to, że zajmuje dużo miejsca, a ubranie mogą się w niej kurzyć. Garderoba powinna też mieć wentylację.

Szafę wnękową polecam tym, którzy pozostają w blokach lub małych domach. To doskonałe rozwiązanie na zagospodarowanie niewielkiej przestrzeni np. przy kominach wentylacyjnych.

Szafa wnękowa również może spełniać rolę szafy na ubrania, może też być miejscem do przechowywania drobnego sprzętu domowego. Szafa wnękowa może być też wykorzystana – na przykład poprzez zamontowanie lustrzanych drzwi, jako element wystroju mieszkania.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]