Menu

Płyty analogowe

29/02/2008 - Rozrywka

Płyty analogowe

Pierwsze płyty analogowe, zwane także płytami gramofonowymi bądź winylowymi (lub potocznie – winylami), zostały wyprodukowane w laboratorium Menlo Park przez Thomasa Edisona jeszcze w XIX wieku (1876 rok).

Płyty analogowe to okrągły nośnik informacji (o wymiarach 7″, 8″, 10″ lub 12″) z zapisanym spiralnie dośrodkowo analogowym nagraniem dźwiękowym odtwarzanym przez urządzenie zwane gramofonem. Odczytywana w ten sposób płyta z wyżłobionym spiralnym rowkiem obraca się, dzięki czemu igła gramofonu prowadzona jest określoną ścieżką na płycie.

Pomimo rozpowszechnionych już stosunkowo dawno nowszych formatów zapisu dźwięku i bardziej nowoczesnych nośników danych, takich jak na przykład CD, płyty analogowe cieszą się wciąż dużą popularnością, miedzy innymi ze względu na znacznie wyższą dynamikę dźwięku niż w przypadku nośników optycznych.

W dzisiejszych czasach płyty analogowe kojarzone są najczęściej z audiofilami – kolekcjonerami oraz DJ-ami, którzy preferują ten nośnik do puszczania i miksowania muzyki w klubach, na dyskotekach czy podczas innych imprez muzycznych, ze względu na fakt, że płytę gramofonową można ręcznie przesuwać w celu powtórzenia dźwięku oraz uzyskania różnych nietypowych efektów muzycznych. Płyty analogowe nadal mają też swoich wielbicieli wśród starszych osób, które mają do nich po prostu sentyment.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]