Menu

Etapy projektowania stron www

31/10/2007 - Internet
  1. Wszystko zaczyna się od spotkania z klientem: na tym etapie ustalamy zakres prac nad stroną, czyli jej wielkość, technologię wykonania, funkcjonalność, wygląd itd, można powiedzieć że jest to przedetap.
  2. W tym miejscu do pracy zabiera się grafik. Od jego wyobraźni i wiedzy oraz wskazówek klienta będzie zależał przyszły wygląd strony. Grafik wykonuje tzw. layout, czyli dokładny wygląd strony, bez jej funkcjonalności. Po zaakceptowaniu wyglądu strony można przejść dalej.
  3. Dzisiejsze strony internetowe, dzięki coraz lepszym łączom internetowym mogą powiększać swoją objętość, dzięki czemu można dokładać coraz więcej ciekawych rozwiązań graficznych. Jednym z takich rozwiązań, znajdującym się często na nowoczesnej stronie internetowej jest technologia FLASH. Umożliwia ona grafikowi wprowadzenie animacji na stronę www. Często wykonuje się całe strony internetowe we Flashu.
  4. W tym momencie do pracy mogą wkroczyć informatycy. Gotowy projekt graficzny to jeszcze nie strona. Tworzenie stron to proces skomplikowany, a przynajmniej tych na wysokim poziomie. I tak z projektu graficznego, po tzw. „pocięciu”, powstaje kod HTML i CSS, rozmieszczający elementy grafiki, oraz treść w odpowiednich miejscach na stronie.
  5. Na tym zadania dla informatyków się nie kończą, szczególnie dla bardziej złożonych stron www. Dziś użytkownicy chcą zarządzać swoją stroną samemu, w prosty sposób i nie ruszając się z za biurka z komputerem z dostępem do internetu. W tym celu tworzone są systemy CMS, czyli systemy zarządzania treścią. Do tego celu programiści używają takich języków jak PHP, JAVA czy .NET.
  6. I na koniec po przejściu drobiazgowych testów i optymalizacji strona www, może trafić na serwer i stać się dostępną dla milionów użytkowników na całym świecie.

Jeśli jesteś z okolic Wałbrzycha, Wrocławia bądź Świdnicy to zapraszamy do współpracy, a na razie zobacz nasze portfolio.