Menu

Konto w banku irlandzkim

23/05/2007 - Biznes , Ekonomia , Pieniądze, Inne

Zatrudnienie w Irlandii wiąże się z wieloma rzeczami, które należy załatwić. Praca w Irlandii wymaga posiadania konta w irlandzkim banku. Założenie go nie jest tak proste i klarowne jak w Polsce.

Na początek należy poinformować, że placówki banków irlandzkich są placówkami samodzielnymi. Co to oznacza dla klientów. Otóż jeżeli założymy konto w określonym banku to musimy się przygotować, że wszelkie sprawy dotyczące naszego konta i rachunku będziemy musieli załatwiać w tej określonej placówce. A co z tymi, którzy po założeniu konta przeprowadzą się do innej części Irlandii? Byłam w takiej sytuacji. Zmieniłam tylko adres zamieszkania. Moim macierzystym bankiem pozostał bank, w którym zakładałam konto. Np. jeżeli chciałam złożyć podanie o kartę płatniczą, musiałam iść do najbliższego oddziału banku i tam podpisać podanie, które zostało wysłane do banku macierzystego.

Z faktu, że każda placówka działa odrębnie wynika zamieszanie związane z dokumentami niezbędnymi do założenia konta. W jednym banku, w różnych filiach może to wyglądać zupełnie inaczej.  Ogólnie zawsze będą potrzebne dwa dokumenty ze zdjęciem i na to powinni przygotować się wszyscy, niezależnie od tego jaki bank i jaką filię wybierzemy.  Dodatkowo mogą od nas zażądać potwierdzenia, że pracujemy oraz potwierdzenia, że wynajmujemy mieszkanie w Irlandii oraz potwierdzenia adresu. Taki list może wystawić landlord – irlandzki wynajmujący mieszkania. Irlandia to kraj gdzie wszystko najłatwiej załatwić spotykając się z kimś. Dlatego najlepszą metodą jest udać się do konkretnej filii banku i zapytać jakich dokumentów wymagają. I tu pocieszenie dla tych, którzy nie znają za dobrze języka, niemal w każdym banku jest ktoś kto obsługuje w języku polskim. Konto w irlandzkim banku jest jednym z pierwszych wyzwań, którym musimy stawić czoła chcąc pracować w Irlandii.