Menu

Plotki z kraju i ze świata

06/07/2007 - Internet, Rozrywka

Każda plotka pomimo swej od zawsze negatywnej reputacji pełni w życiu ludzi wiele pożytecznych funkcji. Do tych pożytecznych funkcji plotki można zaliczyć np.: funkcję na wpływ społeczny, funkcję podtrzymywania więzi społecznych, funkcję typowo informacyjną, a także funkcję mocno rozrywkową. Na internecie pojawia się coraz więcej portali plotkarskich i znajdują się tam przeróżne, nie zawsze sprawdzone plotki ze świata. Są tam także różne sensacje, skandale i plotki z życia gwiazd i znanych ludzi.

Powyższa funkcja wpływu plotki związana jest głównie z używaniem plotek do kontroli różnych zachowań nie do końca zgodnych z ogólnie przyjętymi normami w danej grupie społecznej lub kulturze. Każda osoba, zachowująca się w sposób niezgodny z tym jak tego oczekuje dana grupa społeczna zostaje skarcona przez swoje otoczenie wieloma przeróżnymi plotkami. Plotki z kraju. Dziwne zachowania, rzucające się w oczy, najczęściej są w sposób jawny często niesprawiedliwe, czasem niebezpieczne i są jednocześnie tematami przewodnimi popularnych plotek.

Typowa plotka jest w takim razie pewną wymianą mniej lub bardziej cennych informacji, która zazwyczaj służy do kontrolowania tych, którzy na ogół działają wbrew ustalonym regułom i przeciwko ogólnemu interesowi danej grupy. W powyższym znaczeniu wymiana różnych informacji o ludziach stanowi także pewną formę poszukiwania i przekazywania dalej opinii. Sprawdzanie informacji wśród znajomych informacji o przeszłych związkach aktualnego partnera, czy wydzwanianie do różnych firm po nieoficjalne opinie o zatrudnianym pracowniku również są pewnymi formami plotki, mogących chronić przed podejmowaniem złych decyzji.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]