Menu

Mendżery finansów czyli programy do kontroli budżetu domowego

30/09/2007 - Komputery

Budżet domowy to nie jest studnia bez dna. Jego kontrola to jeden z najważniejszych warunków, aby swoje pieniądze wydawać w sposób właściwy. Większość znanych mi ludzi potrafi określić, ile wydaje w krótkim okresie. Część jest nawet w stanie oszacować na co procentowo przeznacza swoje pieniądze. Ile jest jednak ludzi, którzy potrafią precyzyjnie określić ile wydają w danym czasie na dane kategorie. Gdybym zapytał o ile twoje wydatki na żywność były większe bądź mniejsze od sum zeszłorocznych, czuję że nie uzyskałbym odpowiedzi a już pewnie ani szybko, ani też precyzyjnie.
Zapisy wydatków na papierze jest monotonne i szybko zniechęca do kontroli budżetu domowego. Jest jednak lepsza metoda na kontrolę finansów osobistych. Są to wszelkie programy do zarządzania finansami osobistymi zwane menedżerami finansów. Co oferuje taki program? Przede wszystkim możliwość dodawania i przeglądania swojego budżetu domowego wedle kilku kryteriów. To jednak dopiero początek korzyści oferowanych przez programy tego typu. Taki budżet domowy może zostać także w dowolnym momencie wydrukowany czy też eksportowany do arkusza kalkulacyjnego czy edytora tekstu. W każdym momencie istnieje możliwość poznania przychodów i wydatków poniesionych w dowolnym momencie na dowolną kategorię. Wyobraź sobie, że za pomocą dwóch kliknięć dowiadujesz się, ile w zeszłym roku wydawałeś na żywność. Mało tego, w menedżerach finansów dobrej klasy dowiesz się jak te wydatki zmieniały się w każdym tygodniu czy miesiącu. Program komputerowy jest w stanie bez problemu przedstawić wszystkie dane na wykresach co sprawia, że twój budżet domowy stanie się dla ciebie jeszcze bardziej wyrazisty.
W najlepszych programach tego typu istnieje możliwość pobrania historii transakcji finansowych z konta internetowego, co sprawia, że ręczne wpisywanie nie jest konieczne. Dobry menedżer finansów oferuje możliwość prowadzenia wielu rachunków w wielu walutach. Te naprawdę najlepsze umożliwiają aktualizację kursów przez Internet. Takich funkcji nie zapewni nawet Excel, który w prostych zastosowaniach na menedżer finansów się nadaje.
Co umożliwia pełna kontrola budżetu domowego? Przede wszystkim oszczędzanie. Pieniądze przestają być tracone na głupoty. Istnieje możliwość sprawdzenia, czy na pewno na rzeczy dla nas najważniejsze wydajemy najwięcej pieniędzy. Jeszcze pełniejszą kontrolę umożliwia funkcja dodawania limitów dostępna w niektórych menedżerach. Program komputerowy może poinformować, gdy przekroczysz zakładane limity.
Wydatek na program tego typu nie jest na pewno wyrzuceniem pieniędzy w błoto. Ich cena waha się w granicach od 30 do 100 PLN a informacje, jakie dzięki nim uzyskujemy są bezcenne. Programy do zarządzania budżetem domowym prezentują zróżnicowany poziom i oferują różne funkcje, mimo to wątpliwe aby któryś nie spełnił tej podstawowej funkcji jaką jest umożliwienie kontroli nad finansami osobistymi.
Problem z reguły leży po drugiej stronie. Choć wydaje się to nieprawdopodobne, to zmuszenie się do codziennego wpisywania swoich przychodów i wydatków nie jest łatwe. Zwyczajnie, takie wpisywanie po pewnym czasie się nudzi. Nie zmienia tu nic fakt, że każdego dnia trzeba na to przeznaczyć mniej niż 3 minuty. Z każdym dniem korzystanie z programu staje się trudniejsze. Wytrwałość jednak procentuje i daje wymierne efekty. Zaczynamy wydawać świadomie, mając na bieżąco informację, ile ich posiadamy co przy obecnych realiach (wiele kont bankowych, kart kredytowych) nie jest wcale takie proste do stwierdzenia. Zacznij kontrolować swój budżet domowy, już za miesiąc pojawią się pierwsze rezultaty.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]