Menu

Moje wino

13/12/2007 - Rozrywka, Zdrowie , uroda

Wino to wspaniały napój alkoholowy znany na długo przed nastaniem tak zwanej naszej ery. Wiele osób lubi wino, lecz obawia się o tym mówić ze względu na atmosferę wprowadzoną przez wąską grupę wielbicieli bardzo drogich win.
Portal Moje Wino umożliwia przechowywanie własnych ocen wina, oraz pozwali określić, które (nie degustowane jeszcze) wino zasmakuje użytkownikowi portalu. Prognozowanie odbywa się na podstawie porównania ocen użytkownika z ocenami innych osób. Jednak biorąc pod uwagę niepokój, że nie będzie się potrafiło ocenić wina w sposób profesjonalny, Moje Wino udostępnia wiele tak zwanych zwyczajnych ocen. Bazują one na kilkunastu wyborach wariantowych (początkujący mogą skończyć np. na ocenach za słodkie/zbyt wytrawne czy zbyt kwaśne/za mało kwaśne). Dodatkowo wino można ocenić za pomocą 5 ocen wielowariantowych (na przykład do jakich potraw będzie pasowało najlepiej) oraz dodać opis wina. Najważniejsze są jednak oceny wina wybierane z listy, gdyż umożliwia to określenie cech idealnego ulubionego wina i znalezienie innych win, które się polubi, mimo że się ich jeszcze nie piło.
Najważniejsze w idei tego portalu jest to, że nie próbuje on znaleźć obiektywnej oceny najlepsze wino, lecz szuka subiektywnego określenia, które wina komu będą smakowały. Tylko dzięki temu (oraz ocenom z ustalonej skali zaproponowanej przez twórców portalu Moje Wino) możliwa jest algorytmizacja, czyli porównanie subiektywnych ocen różnych osób. W skrócie można powiedzieć, że jeśli kilku osobom smakują te same wina, to można wnioskować, że osoby te mają podobny gust w kwestii wina. Oczywiście jest to bardzo uproszczone przybliżenie rzeczywistego podejścia do porównywania smaków różnych osób, które zastosowane jest w portalu Moje Wino.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Tagi:

Dodaj komentarz