Menu

Chłodnice samochodowe

02/02/2008 - Motoryzacja

Sprawne i wydajne układy termiczne w samochodach osobowych, dostawczych i ciężarowych są elementami do których wielu kierowców nie przywiązuje znaczącej uwagi. Brak sumiennego obsługiwania w ramach przeglądów codziennych i okresowych w większości przypadków nie kończy się tylko wymianą chłodnicy wody, lecz remontem kapitalnym silnika. Brak nadzoru nad poziomem płynu chłodzącego w układzie może doprowadzić do zbyt dużej temperatury w bloku silnika. Zagrożenie to jest proporcjonalnie większe do silnika jaki jest w pojeździe.

Najbardziej narażone są samochody ciężarowe, gdzie chłodnica wody jest obciążona i nawet natychmiastowe uzupełnienie płynów chłodniczych nie spowoduje obniżenia temperatury na bloku silnika. Podobne zjawisko mamy w przypadku gdzie jest zamontowana chłodnica klimatyzacji w samochodach, brak nadzoru i konserwacji może spowodować zaprzestanie funkcjonowania układu klimatyzacji w samochodzie.

Niewielu kierowców jest świadoma, że skraplacz układu należy obsługiwać w okresie jesienno – zimowym. Brak odpowiedniej ilości czynnika i oleju może doprowadzić do zatarcia sprężarki klimatyzacji , a to znowu kończy się dużymi wydatkami, nieprawidłowo napięty pasek klinowy także jest przyczyną niesprawności układu klimatyzacji.

W związku z powyższym proponuję wszystkim posiadaczom samochodów odwiedzić co jakiś czas warsztaty, które specjalizują się w kompleksowej obsłudze układów termicznych w samochodach. Warsztaty takie możemy znaleźć praktycznie w każdym mieście, które to oferują fachową obsługę i doradztwo.

Dodaj komentarz