Menu

NLP

11/03/2008 - Nauka i edukacja

Kiedy ktoś zadaje pytanie „Czym jest NLP?”, często w pierwszym momencie usłyszy odpowiedź – „To jest modelowanie ludzkiej doskonałości.” I jest to najkrótsza odpowiedź na to pytanie, ale co ono tak naprawdę znaczy w praktyce? Na czym polega to modelowanie i jak przebiegało w historii powstawania NLP czyli Neurolingwistycznego Programowania?

Żeby obrazowo wytłumaczyć czym dokładnie jest NLP , można przytoczyć tu opowieść Richarda Bandlera, jednego z twórców NLP, o tym, w jaki sposób pracował Milton Erickson, znakomity hipnoterapeuta. To jego praca z klientami była podstawą, podwaliną i wzorcem do stworzenia NLP.

Kiedy Erickson spotykał się z klientem, który miał jakiś problem, nie szukał odpowiedzi na pytanie dlaczego go posiada. Nie porównywał również danego przypadku z innymi ludźmi, którzy również mają dany problem. Nie szukał podobnych doświadczeń u innych, które znał ze swojej praktyki. Robił zupełnie co innego. Otóż Erickson szukał kogoś, kto z danym problemem sobie poradził lub nigdy go nie doświadcza. Przykład?

Gdy pewien terapeuta przywiózł do Ericksona swoją klientkę, która cierpiała na pewną przypadłość polegającą na tym, że nie potrafiła odróżnić tego, co się naprawdę zdarzyło od tego, co jest wymyślone, Erickson posadził na jednym krześle klientkę, a na drugim terapeutę. I najpierw, zadając odpowiednie pytania, zbadał w jaki sposób umysł terapeuty działa tak, że on potrafi odróżnić te dwie rzeczy.

W tym momencie miał gotową metodę, którą mógł podać klientce. Miała szansę nauczyć swój umysł, by od tego momentu działał dokładnie tak, jak umysł terapeuty.

I to jest najprostsze wytłumaczenia terminu „modelowanie” w NLP. Ponieważ tę samą zasadę można zastosować do każdej innej sprawy. Do każdej sfery działalności człowieka. Zadając pytanie – „co robi w swoim umyśle osoba genialna w danej dziedzinie?”, „co robi człowiek bogaty, zdrowy, szczęśliwy?” lub jakiekolwiek inne pytanie i znajdując dzięki NLP odpowiedź na te pytania, możesz zmodelować dowolny sposób myślenia, działania, osiągania sukcesu.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Dodaj komentarz